Z przyjemnością informuję, iż nasza Szkoła otrzymała Certyfikat ,,Zaczytana Szkoła” w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Uczniowie klas 0-3 w okresie od 16 września 2019r. do 16 lutego 2020 r. wykonywali zadania przewidziane regulaminem konkursu Zaczytana Szkoła.
W październiku uczniowie klas I brali udział w imprezie szkolnej Pasowaniu na Czytelnika. Uczniowie klas I-III przystąpili w klasach do debaty na temat „Książka moim przyjacielem”. Uczniowie w każdej klasie podzielili się na dwie grupy zwolenników i przeciwników czytania książek dyskutowali, przytaczając najczęstsze argumenty przemawiające za czytaniem książek jak: rozwijanie wyobraźni, pamięci, zainteresowań, poszerzanie wiedzy, nauka języków, utrwalanie zasad ortograficznych. Przeciwnicy czytania książek wymieniali mniej argumentów typu: trudność w czytaniu, dużą ilość czasu przeznaczaną na czytanie, brak czasu oraz słaby wzrok, ścinanie drzew, książki nie wyrażają tyle emocji co film, z książką nie da się rozmawiać, są drogie . Klasy I przygotowały prace plastyczne dotyczące plusów czytania. Poza tym na zajęciach plastycznych uczniowie klas I wykonali zakładki do książek, plakaty promujące czytelnictwo. Klasy II i III opracowały piękne plakaty z opisem słownym dotyczącym korzyści czytelnictwa, podsumowanie w postaci tabelek dotyczących korzyści czytania książek oraz książki tworzone w parach przedstawiające zalety czytania.
W grudniu uczniowie klas II-III wzięli udział w rozgrywkach międzyklasowych, w formie: testu ze wskazanych pozycji książkowych. Każdy wychowawca wyłonił osoby z najwyższą ilością pkt, które na styczniowym apelu Małego Samorządu otrzymały nagrody w postaci: książki, dyplomu.
Klasa 2d zaprosiła na spotkanie jednego z rodziców, pisarza, reportażystę i dziennikarza- p. Mirosława Wlekły, autora książek o tematyce podróżniczej np. „Tu byłem. Tony Halik”. Pan M. Wlekły zaprezentował uczniom zdjęcia z podróży po Afryce oraz bardzo ciekawie opowiedział o wycieczce rowerowej śladami Kazimierza Nowaka. Podróż odbył wraz z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Afryka Kazika”.
W grudniu ogłosiłyśmy także szkolny konkurs plastyczny „Zaczytana Szkoła”. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy z poziomu 0-III. W realizacji tego zadania brało udział 240 uczniów. Młodsi uczniowie często interpretowali temat dosłownie rysując szkołę jako budynek tylko z elementami fantazji w postaci książki, zaś starsi odnosili się do symbolów wiedzy np. postaci sowy. Klasy 1 wykonywały także wspólne plakaty prezentujące Zaczytaną Szkołę.
W styczniu ogłosiliśmy konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki/opowiadania w formie opowiadania/książeczki. Pomimo, że czasu ze względu na zbliżające się ferie zimowe było niewiele uczniowie klas II-III wykonali bardzo ciekawe opowiadania opatrzone ilustracjami oraz książeczki w formie komiksów. Prace oceniano pod względem: tekstu, ilustracji, szaty graficznej, pomysłu.
Kolejną aktywnością dotyczącą popularyzowania twórczości literackiej, propagowania idei czytania wśród dzieci oraz kształtowania umiejętności wyrażania refleksji i opinii o dziele literackim był ogłoszony konkurs dla klas II-III na napisanie recenzji ulubionej książki. W naszej szkole wielu uczniów podjęło próbę zrecenzowania wybranej lektury. Zainteresowania czytelnicze uczniów okazały się bardzo rozległe. Recenzowane książki były nie tylko szkolnymi lekturami, reprezentowały różne gatunki: przygodowe, fantastyczne, historyczne, podróżnicze.
W klasie 1b gościł Jerzy Latos aktor Teatru Dobrego Serca, który tym razem opowiedział o roli aktora, pisarza tekstów dedykowanych dla dzieci ,,Księżniczka i rycerz”. Swoim wystąpieniem pisarz w dostępny sposób ukazał, że bycie pisarzem wcale nie musi być czymś nudnym, ale również sprawiać wiele satysfakcji i być sposobem na dalsze życie i karierę zawodową.
Zaś uczniowie klasy 3j uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez Panią Elwirę Dąbrowską bibliotekarkę z naszej szkoły. O zawodach takich jak bibliotekarz, drukarz, pisarz czy księgarz nie mówi się zbyt często, dlatego uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie skorzystali z okazji głębszego poznania tychże mało popularnych dziedzin życia zawodowego.
Cel konkursu został osiągnięty. Zarówno nauczyciele jaki i uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością przy realizacji poszczególnych treści. Dzięki udziału w konkursie ,,Zaczytana Szkoła XX edycja” udało się zaangażować społeczność szkolną we wspólną inicjatywę. Nastąpiło podejmowanie przez uczniów własnych poszukiwań, podniesienie rangi książki i czytelnictwa.
koordynator konkursu- Joanna Majewska