• „Nie zmuszajmy dzieci do aktywności,

lecz wyzwalajmy aktywność.

Nie każmy myśleć, lecz stwarzajmy warunki

do myślenia,

Nie żądajmy, lecz przekazujmy.

Pozwólmy dziecku pytać

i powoli rozwijajmy jego umysł tak,

aby samo wiedzieć chciało.

Nasza Świetlica działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.30

Głównym celem świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po zajęciach lekcyjnych. W szczególności dbanie o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, wszechstronnego rozwoju, relaksu, odpoczynku w atmosferze życzliwości i otwartości. Jest to możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu wykwalifikowanej kadry pedagogicznej naszej świetlicy, która nieustanie dba o samokształcenie i doskonalenie własnego warsztatu pracy.

Nauczyciele świetlicy pracują w oparciu o Roczny Plan Pracy, który powstaje w korelacji z takimi dokumentami szkoły jak: Plan Pracy Szkoły oraz Program Profilaktyczno-Wychowawczy.

Zajęcia w naszej świetlicy prowadzone są zgodnie z tematami  zaplanowanymi na poszczególne tygodnie miesiąca, zwane hasłami tygodnia. Dotyczą one najbliższego otoczenia dzieci: rodziny, kolegów, obejmują wiadomości o miejscu zamieszkania, ojczyźnie, miejscu Polski w Europie. Rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kulturalne. Nawiązują do uroczystości, świąt, tradycji oraz zmian zachodzących w przyrodzie, ekologii, promowania zdrowego stylu życia.

Zajęcia świetlicowe odbywają się w grupach wychowawczych. W naszej szkole grupę wychowawczą tworzą uczniowie jednej klasy, zapisani do świetlicy szkolnej. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25 osób.

Nasza świetlica dysponuje dwiema dobrze wyposażonymi salami świetlicowymi oraz korzysta z sali lekcyjnych. Po zakończeniu zajęć edukacyjnych każda z klas I-III pozostaje w swojej sali pod opieką nauczyciela świetlicy, który prowadzi zróżnicowane zajęcia dostosowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci.

Staramy się sprostać wymaganiom współczesnej szkoły stale podnosząc jakość pracy świetlicy, doposażając sale w potrzebne sprzęty, materiały i pomoce dydaktyczne. W swej pracy korzystamy z dziennika elektronicznego Librus.

W naszej świetlicy w szczególności dbamy o :

• miłą i przyjazną atmosferę, w której zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci,
        • codzienną porcję ruchu na świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu szkolnych boisk i placów zabaw,
        •  możliwość zjedzenia obiadu w stołówce szkolnej pod opieką nauczyciela wychowawcy,
        • zapewniamy warunki do nauki własnej oraz pomoc podczas odrabiania lekcji, wdrażając dzieci do systematycznej pracy i samodzielnego myślenia,
        • dbamy o rozwijanie społecznej aktywności, integracji grupowej podczas imprez i uroczystości świetlicowych,
        • oferujemy wachlarz zróżnicowanych zajęć rozwijających zainteresowania i predyspozycje uczniów, jak : pogadanki tematyczne, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia muzyczno-ruchowe, czytelnicze, filmy edukacyjne, gry zespołowe i zabawy ruchowe, gry edukacyjne i planszowe, quizy, zabawy konstrukcyjne,
        •  dbamy o uatrakcyjnianie zajęć proponując ciekawe i oryginalne techniki plastyczne: origami, farby marmurkowe, decoupage, quilling, makramy, tworzenie własnych świec, mydełek,
        • motywujemy wychowanków do udziału w konkursach świetlicowych oraz do sprawdzenia swoich umiejętności w konkursach pozaszkolnych,
        •  dbamy o możliwość prezentacji osiągnięć uczniów na forum szkoły tworząc wystawy pokonkursowe, tematyczne, ekspozycje w Galerii Prac Świetlicy oraz w internetowej kronice świetlicy,
        • umożliwiamy uczniom podczas pobytu w świetlicy, korzystanie z zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania, prowadzonych przez nauczycieli szkoły oraz firmy zewnętrzne,
        • szczególną wagę przykładamy do rozwoju postaw prospołecznych, uwrażliwiamy dzieci na działania pomocowe, współpracując ze szkolnym kołem wolontariatu oraz organizując przy współpracy z rodzicami akcje charytatywne i kiermasze z okazji świąt,
        • dbamy o wdrażanie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania, reguł gier i zabaw, umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej oraz szacunku i wzajemnej troski,
        • dobrych przykładów pożądanych zachowań szukamy w literaturze oraz w filmotece dziecięcej, z którymi zapoznajemy dzieci w trakcie ,,czytelniczych czwartków" oraz ,, filmowych piątków",
        •  w swej pracy wykorzystujemy projekty edukacyjne- jako dodatkowe działania w ramach zajęć świetlicowych, które rozwijają zainteresowania i pogłębiają wiedzę ( ,,Europa i ja”, ,,Miedzy świetlicowa wymiana pocztówkowa”),
        •  pozostajemy w ścisłej współpracy z wychowawcami klas, przykładamy dużą wagę do stałego kontaktu z rodzicami wspierając ich w zakresie opieki i wychowania.

Zasady dotyczące zapisu dziecka do świetlicy:

warunkiem przyjęcia ucznia do świetlicy szkolnej jest wypełnienie Karty zapisu dziecka do świetlicy i dostarczenie jej do świetlicy szkolnej lub wychowawcy klasy. Kartę można pobrać ze strony internetowej szkoły z zakładki świetlica. Istnieje możliwość wysłania skanu wypełnionej karty z podpisami drogą e-mail na adres szkoły.