Pomóż mi zrobić to samemu
„ Pomóż mi zrobić to samemu” – wspieranie rozwoju dziecka w oparciu o elementy pedagogiki
Marii Montessori.Innowacja pedagogiczna dla kl.1j
System wychowawczy Marii Montessori, zwany też „ Metodą Montessori” opracowany został przez włoską lekarkę i pedagoga w pierwszej połowie XX wieku. Jej celem jest zapewnienie holistycznego rozwoju dziecka i lepsze przygotowanie go do dorosłego życia poprzez rozwijanie kreatywności, samodzielności, indywidualizmu, zakładając, że każde dziecko rozwija się swoim tempem. Dużą rolę w dziele tworzenia osobowości i umysłu dziecka spełnia aktywność, zwłaszcza ruchowa, szczególnie manualna. Dzięki aktywności sensoryczno – motorycznej dziecko wchodzi w interakcje
z otoczeniem, poznaje i rozwija wszystkie swoje procesy psychiczne.Wdrażanie innowacji polegać będzie m.in. na wykorzystaniu jej idei, ale także innowacyjnych pomocy dydaktycznych pedagogiki M. Montessori.
Treści innowacji:
Obszar I – Ćwiczenia praktycznego dnia
- Ćwiczenia związane z troska o siebie należą m.in. te, które służą zdobywaniu umiejętności samoobsługi: ubierania się i rozbierania, składania ubrań, wieszania garderoby, zapinania i odpinania guzików i rozmaitych zamków, sznurowania butów, wiązania kokard i tasiemek, mycia rąk, używania przyborów toaletowych, spożywania posiłków, posługiwania się sztućcami.
- Ćwiczenia związane z troską o otoczenie należą do nich zajęcia służące zdobywaniu umiejętności sprzątania np. zamiatania, zmywania stolika, porządkowania w szafkach, szufladach, uprawy i pielęgnacji roślin, przenoszenia różnych przedmiotów.
- Ćwiczenia związane z troską o wspólnotę. Ich celem jest przyswojenie zasad dobrego wychowania i kulturalnego zachowania w kontaktach z innymi ludźmi np. witania się, pozdrawiania, żegnania, zachowania się przy stole podczas wspólnego spożywania posiłku, poczęstunku, układania zastawy stołowej, cichego otwierania i zamykania drzwi, odsuwania krzeseł, przechodzenia obok innych, między rzędami, zachowania się w kinie, teatrze, środkach komunikacji publicznej, zasady udzielania pierwszej pomocy, pisania zaproszeń, podziękowań dla różnych osób.
- Lekcje i ćwiczenia ciszy.
Obszar II- Kształcenie zmysłów
- Spostrzeganie wymiarów, kolorów, form
- Rozwijanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu
Obszar III- Kształcenie językowe
- Ćwiczenia doskonalące analizę i syntezę słuchową
- Rozwijanie mowy i języka w życiu codziennym
- Poznawanie symboli i znaków
- Nabywanie i rozwijanie umiejętności grafomotorycznych
- Materiał do czytania-czytanie wyrazów, poleceń, tekstów
- Poznawanie części mowy
Obszar IV-Edukacja matematyczna
- Wprowadzenie w świat liczb
- Poznawanie symboli i znaków matematycznych
- Wprowadzenie do dziesiątkowego systemu liczenia
- Praca ze złotymi i kolorowymi perłami
- Wprowadzenie liczb dwucyfrowych
- Działania matematyczne- dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie
- Utrwalanie zdobytych umiejętności matematycznych przy wykorzystaniu gier dydaktycznych
- Wybrane zagadnienie z geometrii