• Tradycje i strój szkoły

•  CEREMONIAŁ SZKOŁY

1 września jest dla naszej szkoły dniem uroczystym.
        Rok szkolny rozpoczynamy w obecności dyrektora szkoły, uczniów i ich rodziców. Tradycją szkoły ostatnich lat stał się nowy element stroju galowego naszych uczniów - apaszka dla dziewcząt i krawat dla chłopców z logo szkoły.
                 W połowie października pierwszoklasiści składają uroczyste ślubowanie dobrze się uczyć, szanować nauczycieli i dbać o dobre imię swojej szkoły.  W ten sposób na trwale włączeni są do grona "szkolnej dziatwy".
                 Koniec roku szkolnego to z kolei uroczystość pożegnania uczniów klas szóstych, którzy w symbolicznym geście
        przekazania sztandaru szkoły swoim młodszym kolegom, przechodzą do historii jako nasi absolwenci.
                Podczas wspomnianych wyżej uroczystości zawsze towarzyszy nam Sztandar Szkolny, który jest symbolem Polski
        - Narodu - Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Te świąteczne dni z udziałem Sztandaru wymagają powagi i uczą właściwych postaw.
                Sztandar ma swoje należne miejsce w szkole - szklana gablota, w której przechowuje się również insygnia pocztu sztandarowego.

Dopełnieniem tego szczególnego miejsca jest tekst i zapis nutowy Hymnu Szkoły, którego autorkami są panie H. Kurpińska - słowa, K. Zaremba - muzyka, nauczycielki naszej szkoły.

HYMN SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 133

Stefan Czarniecki wielki nasz wódz,
        Bił wrogów Polski, rozbijał w puch.
        Gdy Polska była w niebezpieczeństwie,
        Naród polegał na jego męstwie.

Imię Hetmana sławimy wciąż,
        Odważny, dzielny był z niego mąż.
        Dziś nasza szkoła to imię sławi,
        Stefan Czarniecki patronem naszym.
        On walczył dzielnie, my się uczymy,
        Mamy nadzieję, że dobro tworzymy.

Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja, dlatego w jego składzie znajdują się uczniowie klas 6 o nienagannej postawie i godni takiego zaszczytu. Skład pocztu to: chorąży i dwie asystentki. Kadencja pocztu trwa rok, począwszy od ślubowania klas pierwszych i udziału we mszy świętej inaugurującej rok szkolny na Bielanach.

Insygnia pocztu sztandarowego to:

- biało - czerwone szarfy, zakładane na skos przez prawe ramię, kolorem białym do góry;
        - białe rękawiczki.

Chorąży i asystentki powinni być ubrani w stroje galowe:

- uczeń - ciemny garnitur, biała koszula i szkolny krawat,
        - uczennice - białe bluzki, ciemne spódnice i szkolne apaszki.
        Dopełnieniem uroczystej oprawy sztandaru jest dźwięk werbla.

Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły dotyczy głównie:

1. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego.
        2. Ceremonii ślubowania klas pierwszych.
        3. Udziału we mszach świętych, w których uczestniczy SP 133.
        4. Ceremonii przyrzeczenia kończących szkołę.

5. Innych uroczystości w których uczestniczy szkoła na zewnątrz