• Wars i Sawa grają w szachy

Klasy IId i IIj wraz z wychowawczyniami

uczestniczą w projekcie pilotażowym m. st. Warszawy

WARS I SAWA GRAJĄ W SZACHY

Założenia warszawskiego pilotażu (2013-2015)

CELE:

-  Wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów

-  Poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycieli

-  Upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji formalnej

REALIZATORZY:

- Miasto Stołeczne Warszawa:

- Biuro Edukacji (WCIES) i Biuro Sportu i Rekreacji

-  Polski Związek Szachowy

- Akademia Leona Koźmińskiego

ADRESACI :

- uczniowie (klas I-III)

- nauczyciele szkół podstawowych

CZAS:

- lata szkolne 2013/14 i 2014/2015

OPIS:

-   wprowadzenie dwuletniej nauki gry w szachy do wytypowanej klasy w szkole, w wymiarze jednej godziny tygodniowo – warunek: klasa „grająca” i „kontrolna”

-  zajęcia prowadzone przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub przedmiotowego, przeszkolonego na kursie opracowanym przez Polski  Związek Szachowy i WCIES

- nauczyciel prowadzi zajęcia w ramach dodatkowych godzin (art. 42 Karty Nauczyciela) realizowanych w obowiązkowym wymiarze godzin

- szkoły zostaną wyposażone w szachy, nauczyciele w przewodnik metodyczny do podręczników dla dzieci (opracowanie: Polski Związek Szachowy).

Wychowawczynie klas grających w szachy prowadzą ewaluację projektu w porozumieniu z Akademią Leona Koźmińskiego.

EWALUACJA:

- Porównanie wyników diagnozy uczniów prowadzonej przed wejściem do pilotażu z wynikami po zakończeniu projektu (te same narzędzia diagnostyczne), co pozwoli na oszacowanie skutków programu.

- Diagnoza obejmować będzie różne aspekty rozwoju poznawczego, takie jak umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, zdolność do koncentracji nad problemami, rozwój

zainteresowań naukowych i wyniki szkolne.

- Narzędzia diagnostyczne oraz raport końcowy opracowane są we współpracy z pracownikami naukowymi Akademii Leona Koźmińskiego.