WYWOŁAJ DUCHA
Uczniowie klas I-III uczestniczą od grudnia 2017r. do czerwca 2018r. w programie WYWOŁAJ DUCHa! Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. W ramach każdego cyklu najmłodsi biorą udział w pięciu zajęciach wykładowo – warsztatowych z historii, odbywających się na terenie naszej szkoły.
Klasy I – cykl „Warszawa- moje miasto”:
Cykl, któremu przyświecają trzy zasadnicze cele: ukazanie dziejów miasta – stolicy Polski, zbudowanie więzi z „małą ojczyzną”, poprzez rozbudzenie zainteresowania jej przeszłością oraz zwrócenie uwagi, jak wiele mówią o minionych czasach zabytki i dzieła sztuki, a także gmachy i budowle do dziś pełniące ważne funkcje w życiu stolicy. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny cykl – Warszawskie Tajemnice.
1. Legenda o warszawskiej syrence.
2. Strażnicy warszawskich skarbów - Złota Kaczka i Bazyliszek.
3. Potop bez wody - Szwedzi w Warszawie.
4. Jak mistrz Canaletto podglądał Warszawę?
5. Pikniki i zabawy warszawiaków XIX wieku.
Klasy II – cykl „Życie codzienne”:
Jak bardzo zmieniało się codzienne życie ludzi w ciągu wieków? Jak żyli ludzie tysiąc, dwadzieścia i sto lat temu? Co jadali, jak się leczyli, w co się ubierali? Jak radzili sobie z najprostszymi czynnościami życiowymi, takimi jak np. dbanie o higienę? Cykl, który zaskakuje i zadziwia. Opowieści, które równie często budzą zachwyt co niedowierzanie. Tematy cyklu wprowadzając uczniów w naukę o przeszłości, podpowiadają, jak szukać historii we własnym otoczeniu, zachęcają do zadawania pytań i do własnych poszukiwań historycznych.
1. Przychodzi baba do lekarza...
2. Czesz się Jerzy jak należy...
3. Wsi spokojna, wsi wesoła.
4. A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
5. Szkoła naszych dziadków.
Klasy III – cykl „Jak żyli ludzie…
Czy wiecie, jak żyli ludzie w dawnym Biskupinie, jak radzili sobie zakonnicy w klasztorze w Tyńcu, jak ucztowano w dworku szlacheckim i na balach królewskich, a może jak pracowano w XIX-wiecznej łódzkiej fabryce? Jeśli nie, to warto wyruszyć w podróż do tych miejsc, aby przekonać się, że człowiek to bardzo pomysłowa istota! To jednak nie tylko wędrówka po życiu codziennym, ale także po arcyciekawych dziejach naszego kraju!
1...w Biskupinie?
2...w średniowiecznym zamku?
3...w pałacu Wilanowskim?
4...w szlacheckim dworku?
5...w wielkiej fabryce?
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO RADY RODZICÓW SP NR 133, KTÓRA DOFINANSOWAŁA ZAJĘCIA HISTORYCZNE DLA KLAS I-III.
Dorota Matuszczak