Warsztaty plastyczne- „Jesienne origami”
12 października 2015r. już po raz czwarty w naszej szkole gościliśmy na warsztatach plastycznych licznie przybyłych nauczycieli z warszawskich szkół wspierających uzdolnionych.



A to wszystko dzięki naszym koleżankom Pani Violetcie Strzyżewskiej i Pani Ewie Kwiatkowskiej, które wspaniale przygotowały zarówno wystawę prac plastycznych origami, które wykonali uczniowie klas IIm i IIo pod ich kierunkiem w czasie zajęć w świetlicy szkolnej, jak i same warsztaty.

Na początku warsztatów prowadzące wyjaśniły uczestnikom, dlaczego wybrały technikę origami i jakie ona posiada zalety oraz czemu warto ją stosować w pracy z dziećmi.
Wielu nauczycieli dostrzegając potencjał, jaki posiada sztuka origami w wychowaniu i kształceniu dzieci, włączyło tę formę w swój program pracy. Nauczyciele wykorzystują tą technikę do nauki geometrii, matematyki i plastyki. Origami pobudza układ nerwowy, integrując w czasie składania papieru pracę obu półkul mózgowych. Dzięki temu dziecko odbiera wrażenia angażując wszystkie możliwe zmysły. Zajęcia koła origami mają za zadanie rozwijać, kształtować, odkrywać talenty, zdolności i zainteresowania uczniów.
Stosowanie na zajęciach sztuki origami pomaga stworzyć atmosferę aktywności twórczej, zachęca do tworzenia przez wszystkie dzieci, bez względu na ich indywidualne uzdolnienia, nie ogranicza inicjatywy dziecka, zapewnia osiągnięcie sukcesu, motywuje do dalszej pracy, a także uczy dyscypliny. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród dzieci, ponieważ sprawia im radość i daje satysfakcję z wykonanej pracy.
Po takim wstępie nikt nie miał żadnych wątpliwości, że wykonywanie prac plastycznych z dziećmi techniką origami przynosi nie tylko radość, ale wymierne korzyści dydaktyczne i wychowawcze.
W pierwszej części zajęć nauczycielki wykonywały prace związane tematycznie z lasem, a mianowicie: sowę, jeża, kruka, wróbla, liście kasztanowca oraz kasztany.
Następnie prowadzące zademonstrowały podstawowe formy składania papieru i uczestnicy mogli wykonać mysz, zboże i żurawia, co nie okazało się wcale łatwe, bo wymagało skupienia, uwagi i cierpliwości. Jednak koleżanki stanęły, jak zwykle zresztą, na wysokości zadania i w taki sposób pokazały kolejne złożenia papieru, iż nie sprawiły one trudności uczestnikom zajęć.


W przerwie warsztatów mogliśmy porozmawiać, zintegrować, wymienić doświadczeniami, napić się kawy czy skonsumować wspaniałe wypieki prowadzących p. Ewy i P. Violi.
Druga część warsztatów przeznaczona była na wykonywanie prac związanych z uroczystościami okolicznościowymi, takimi jak: 11 listopada czy Wszystkich Świętych.
Za pomocą techniki origami, składając odpowiedni różnej wielkości kółka, wykonywaliśmy świecę, znicze, godło Polski, parasol.



Tak jak dotychczas, nasze koleżanki wykazały się solidnością, perfekcyjnie przygotowanymi materiałami oraz fachowym demonstrowaniem poszczególnych etapów wykonania każdej pracy. A przede wszystkim dbały o dobrą atmosferę podczas zajęć, aby uczestnicy czuli się swobodnie, a jednocześnie wyszli usatysfakcjonowani z warsztatów .
Zajęciom przyglądała się i uczestniczyła w nich Pani Joanna Wojtulewicz- koordynator Warsa i Sawy z ramienia WCiES oraz współorganizator przedsięwzięcia.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę moich niezwykłych koleżanek Ewy Kwiatkowskiej i Violi Strzyżewskiej, z którymi współpraca jest czystą przyjemnością i radością, a coroczna organizacja warsztatów cieszy się dużym powodzeniem wśród nauczycieli szkół warszawskich.
Dziękuję równie serdecznie Pani Joannie Wojtulewicz, która nas zawsze wspiera, pomaga i współorganizuje warsztaty plastyczne w naszej szkole.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym- Warsztaty –jesienne origami.
Dorota Matuszczak