• INNOWACJA „ETYKA XXI WIEKU”

Innowacja polega na zastosowaniu programu komputerowego „Moc emocji” do realizacji wybranych zagadnień na przedmiocie etyka.
        To nowoczesny program przeznaczony do rozwijania najważniejszych kompetencji emocjonalno-społecznych dzieci.
        Zasady prowadzenia zajęć w ramach programu oparte są na holenderskim programie edukacyjnym Goed Gedaan, są inspirowane także modelem Porozumienia Bez Przemocy
        M. B. Rosenberga, filozofią Dialogu Motywacyjnego oraz podejściem poznawczo-behawioralnym. Program realizuje cele określone w podstawie programowej w zakresie rozwoju emocjonalno-społecznego, podnosi stopień zaangażowania i aktywności dzieci dzięki lekcjom multimedialnym, podkreśla znaczenie relacji społecznych i dobrej komunikacji w rozwoju każdego ucznia.
        Lekcje z programem będą realizowane w klasach I, II i III przez cały rok szkolny.

Cele innowacji:

- rozwijanie umiejętności nabywania wiedzy z użyciem programu multimedialnego,

- kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji,

- budowanie pozytywnego obrazu siebie,

- zdolność radzenia sobie z emocjami własnymi i innych,

- rozwój empatii,

- kształcenie umiejętności funkcjonowania i współpracy w grupie,

- kształcenie umiejętności rozwiązywania konfliktów,

- budowanie relacji,

Spodziewane efekty:

- rozwój umiejętności dbania o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo
        - podniesienie atrakcyjności lekcji etyki;
        - lepsze zrozumienie przez uczniów trudnych zagadnień poprzez umiejętne korzystanie
          z informacji pochodzących z mediów;
        - radzenie sobie z zagrożeniami w sieci;
        - integracja uczniów w wyniku pracy zespołowej z użyciem tablicy interaktywnej;

nauczyciel wprowadzający innowację

Danuta Rybusińska